O projekcie
"Myślę pozytywnie" to program kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Projekt zakłada kontynuację działań podjętych przez Fundację w ramach Narodowego Programu Zdrowia w roku 2016 i kontynuowanych ze środków własnych w roku 2017.Projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Program profilaktyczny
Opracowanie modelowego programu profilaktycznego przygotowującego szkoły i placówki systemu oświaty do prowadzenia działań wśród uczniów i wychowanków związanych z popularyzowaniem wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań.
Szkolny System Wsparcia Zdrowia Psychicznego jest oparty na strukturze modularnej - częściach budujących system wsparcia edukacji na rzecz zdrowia psychicznego o charakterze obligatoryjnym i fakultatywnym. Każdy z modułów przewiduje funkcjonowanie submodułów tematycznych, które mogą być dopasowywane do różnych uwarunkowań lokalnych (zróżnicowanych wyzwań i trudności w specyfice zdrowia psychicznego w danym środowisku):
- kształtowanie konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne;
- budowanie konstruktywnego systemu wartości;
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu;
- przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży.
Opracowanie pakietu skutecznych narzędzi edukacyjnych i profilaktycznych dotyczących tematyki zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań, skierowanych do uczniów lub wychowanków, nauczycieli i rodziców.
Do końca 2017 nasi eksperci stworzą:
- zestaw interaktywnych ankiet wspierających działania profilaktyczne szkół.
- kursy e-learningowe dla nauczycieli, rodziców, uczniów i uczennic.
- prezentacje multimedialne na potrzeby edukacyjne.
- pakiety scenariuszy lekcyjnych dla wszystkich etapów edukacyjnych.
- algorytmy postępowania "W drodze do pozytywnego myślenia”.
- bazę dobrych praktyk „Myślę pozytywnie, czyli jak?”.
- aplikację interaktywną „Dziennik wdzięczności”.
Wydarzenia edukacyjno-informacyjne realizowane w całej Polsce pn. „Liderzy pozytywnego myślenia” są skierowane do nauczycieli i innych pracowników placówek oświatowych. Mają oni przygotować się do adresowania problemów profilaktyki zdrowia psychicznego w szkołach, takich jak:
- rozwijanie kompetencji miękkich, w tym umiejętności komunikacji społecznej i wewnętrznej.
- korzystanie z nowych technologii komunikowania tak, by utrzymywać zdrowie psychiczne oraz przeciwdziałanie inicjacji w zakresie różnych zachowań ryzykownych.
- radzenie sobie w trudnych sytuacjach, które mogłyby prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego.
- wspieranie rozwoju duchowego, radzenie sobie w obliczu dylematów.
- przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży w przestrzeni publicznej oraz w procesie edukacji.
Program certyfikacyjny „Szkoła pozytywnego myślenia” ma zachęcić szkoły z całej Polski do uważności na tematykę zdrowia psychicznego i do podjęcia realnych działań na rzecz wspierania dzieci i młodzieży w tym zakresie. Każda szkoła biorąca udział w akcji otrzyma pakiet pomocy do wykonania zadań wychowawczo- profilaktycznych w zakresie upowszechniania wiedzy i sposobów dbania o zdrowie psychiczne oraz przez rok kalendarzowy jest objęta wsparciem ekspertów z Instytutu Edukacji Pozytywnej w zakresie realizacji działań profilaktycznych w obszarze dobrostanu psychicznego.
Kampania edukacyjno-informacyjna wykorzystująca różnorodne narzędzia i kanały dotarcia do odbiorców:
- spoty promocyjno-edukacyjne na temat zdrowia psychicznego;
- webinary;
- 15-odcinkowy program online;
- artykuły w mediach;
- e-booki dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.
Do udziału w kampanii zaproszone zostaną znane osoby: gwiazdy polskiej sceny i estrady. Patronat medialny nad kampanią obejmą ogólnopolskie gazety i magazyny.
W ramach działania powstają materiały obejmujące: dostarczenie wiedzy i doświadczenia z zakresu płciowości człowieka; rozwijanie wiedzy i umiejętności z zakresu zdrowia i higieny; kształtowanie wiedzy i umiejętności z zakresu życia rodzinnego.
Na bieżąco prowadzimy ewaluację programu w ośrodkach pracujących z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawnymi.